Legutóbb még csak találgattuk, hogy az IBM meg tud-e szabadulni a low-end x86 szerver üzletágától, amit még így, kissé félvállról véve is kellően innovatív eszközökkel tudott ellátni (gondoljunk a nemrég megjelent X86-ra). Aztán kiderült,
hogy a Lenovo megvásárolja a teljes System x szerverpalettát, a BladeCenter és a Flex System blade szervereket és switch-eket, a NeXtScale és az iDataPlex gépeket, valamint a networking és karbantartó szolgáltatásokat is, 2,3 milliárd
dollárért.
Jó sajtót kapott a csere, úgy tűnt, mindenki jól járt.
Az IBM ugyan sokkal kevesebbet kapott, mint amennyit eredetileg remélhetett az üzlettől (a pletykák korábban 6,5 milliárd dollárról szóltak), de megszabadult a koloncnak tartott divíziótól. A Big Blue ugyanis így túladott a csekély profitot hozó, vagy kifejezetten veszteséget termelő részeitől, csak a high-end System z, a Power Systems, a Storage Systems és a Power-alapú Flex szerver üzletág maradt nála. Az IBM így jobban koncentrálhat arra a területre, ahol szerinte a jövő - és még inkább a profit - van. A szoftver és szolgáltatások a fő irány, a legutóbbi nyilatkozat alapján öt kontinensen 1,2 milliárd dollárt költenek 15 adatközpont felállítására. Ez az összeg több, mint a most kialkudott akvizíciós ár fele.
A vélemények szerint a vásárlók is jól jártak, mert egy elkötelezett céget kaptak a cserével, aki korábban már bizonyított. 2005-ben az IBM a Lenovónak adta el a ThinkPad 1,75 milliárdért, ami óriási felzúdulást keltett. Erre tessék: a ThinkPad brand köszöni szépen, túlélte a cserét, sőt fenntartotta elismertségét, a Lenovo pedig a legnagyobb PC-gyártóvá nőtte ki magát.
Csakhogy a PC iparág már nem menő, és ezt a Lenovo is elismerte. Elég csak a csökkenő eladásokra nézni, vagy még inkább a zsugorodó piacon kiaknázható alacsony marginra. A kínai cég tudja ezt jól, ezért sajátos módon váltott.
Egyrészt a fent említett x86 szerver divíziót vásárolta fel, másrészt a Google-től is megszerezte a Motorola Mobile-t. Összesen 5,3 milliárd dollárért hirtelen ők lesznek a világ legnagyobb PC-gyártói, a harmadik legnagyobb okostelefon-gyártók, és szintén a harmadikok lesznek az x86 szerverpiacon.
Ez jól hangzik, és a Lenovo is optimista. Vannak azonban aggodalmas hangok is, többek között a Bernstein Research elemzője, Alberto Moel fejezte ki aggodalmát. Szerinte a kínai vállalat nagyobbat harapott, mint amekkorát meg tudna rágni. Egyrészt a vásárlásokkal szinte a teljes készpénzállományát felszámolta a cég.
Másrészt eddig 48.000 főt alkalmaztak, de a Motorola Mobile 3500, az IBM x86 üzlete még 7500 főt adott az eddigi számhoz. 23 százalékkal nőtt meg a munkatársak száma.
Ennek - és az új tevékenységi körök miatt is - teljesen át kell szervezni a vállalatot. Négy csoportra oszlik a cég az akvizíciók után - ezt a Lenovo vezetősége jelentette be. A PC és mobiltermékek mellett egy Enterprise és egy Ecosystem and Cloud Services divízió is működni fog április 1-től. A meglévő 48 ezer embernek pedig át kell programoznia az agyát, hogy a vállalat bevételei nem elsősorban a számítógépek eladásából jönnek majd.
A Lenovo remek munkát végzett a ThinkPad átvételével. Persze az egy egészen más piaci helyzet volt, a PC piac még növekedett. Most meg esik össze 6-7 százalékkal negyedévente, ennek ellenére a kínai cég továbbra is hozza az ugyanekkora mértékű pozitív egyenleget. Hihetetlen, de továbbra is növekednek.
A Motorola Mobile azonban hiába a harmadik az okostelefon-piacon, ha az első kettő gyakorlatilag minden bevételt nyereséget lenyel. Masszívan veszteséges, kiábrándító helyzetből kell visszahozni ezt a divíziót (a Google sem tudott életet lehelni bele), mint ahogy az x86 szerverek eladásai sincsenek a legjobb formában. Ez természetesen nem jelenti, hogy az ARM alapú szerverek veszik át belátható időn belül az uralmat ebben a szegmensben - noha legutóbb a Microsoft is érdeklődését fejezte ki az ügyben, sok más gyártóval együtt -, hanem egyszerűen csak annyit, hogy máshol van a nagy árrés.
A Lenovónak lépnie kellett, és jó irányba lépett. Rengeteg buktató van előttük, és kemény munkával is csak remélhetik, hogy eredményesebb lesz a cég a felvásárlások előtt, mint utána. De az biztos, hogy ha ezt véghezviszik, akkor a cég menedzsmentjéne szürkeállománya lehet Kína következő nagy exportcikke.
forrás:
www.ecommercetimes.com
www.pcworld.com
www.computerworld.com
www.gartner.com